Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Cesta do minulosti po boku psavého koželuha

Významným edičním počinem historika JANA KILIÁNA, orientujícího se na dějiny raného novověku a regionální dějiny, byla objemná kniha Paměti krupského měšťana Michela Stüelera (1629–1649), kterou loni vydalo Regionální muzeum v Teplicích. Osmisetstránkový svazek obsahující přepis německy psané kroniky obyvatele severočeského hornického města Krupky (nedaleko Teplic) z dob třiceleté války spolu s českým překladem Jana Kiliána se zároveň stal výchozím materiálem Kiliánovy monografie s názvem PŘÍBĚH Z DOBY NEOBYČEJNÉHO ŠÍLENSTVÍ, vydané letos pražským nakladatelstvím Vyšehrad (jež letos slaví 80 let své existence).

Kiliánův záměr naznačuje již podtitul knihy Život a svět krupského koželuha Michela Stüelera za třicetileté války a následně jej objasňuje sám autor v krátkém úvodu, mírou jehož odbornosti by se případný čtenář neměl nechat odstrašit, neboť vlastní studie je psána jazykem zcela srozumitelným, ba do jisté míry i čtivým. Historickou postavu krupského měšťana a jím zanechané svědectví v podobě rozsáhlých pamětí, z nichž se bohužel dochovala jen část, a to z let 1629–1649 (původně se mohlo jednat  až o tři díly popisující období od roku 1615 do roku 1656), pojal Kilián jako východisko svého pojednání psaného v duchu mikrohistorie. V praxi to znamená, že mu daná látka na jedné straně posloužila k vytvoření dějinného obrazu dalece přesahujícího půdorys (sociální, geografický apod.) Stüelerova života, na straně druhé však byl při tomto aktu nucen do hloubky poznat a pochopit prostředí (a jeho obyvatele), o němž ve svém díle pojednává. Aby se při tom pokud možno vyvaroval hrozícímu nebezpečí dezinterpretace – nezodpověditelnou otázkou totiž zůstává, do jaké míry lze Stüelerovým výpovědím důvěřovat –, doplnil své výchozí materiály o další soudobé pramenné zdroje z Krupky i odjinud. 

Hlavním autorovým cílem tak bylo představit životní příběh krupského koželuha coby obyčejného (nikoliv však nezajímavého!) příslušníka měšťanské společnosti první poloviny 17. století v Čechách a vylíčit jeho osudy na pozadí třicetileté války, aniž by se podrobněji zabýval konkrétními událostmi tohoto vleklého válečného konfliktu. Způsob výkladu, který za tímto účelem Jan Kilián zvolil, je sice nepochybně praktický, z hlediska čtenáře však poněkud odtažitý. Nedočkáme se totiž více či méně uceleného a chronologicky se odvíjejícího "příběhu", tj. obligátního vyprávění o "malém člověku na pozadí velkých dějin", nýbrž řady cílených pohledů na celkovou mozaiku Michela Stüelera a jeho světa. Každá z celkového počtu šestnácti kapitol je věnována jedné z životních "rolí" krupského měšťana (poddaný, hospodář, manžel, soused, věřící ad.), potažmo širšímu pohledu na celou danou tematickou oblast v dobových souvislostech (např. otázky víry, náboženského života či vztahu luteránství a katolictví v případě kapitoly Věřící). 

Přistoupí-li však čtenář na autorův kompoziční princip, tematickou vyhraněnost kapitol (v podstatě dílčích studií) posléze možná ocení, neboť skýtají možnost soustředěné a hluboké reflexe dané problematiky, nemluvě o možnosti vyhledat v případě potřeby snadno právě tu část, která se zabývá kýženým aspektem existence novověkého měšťana v českých zemích. Podobný způsob výkladu s sebou ovšem nutně přináší rozdíly co se čtenářské atraktivity jednotlivých oddílů týče – vedle kapitol věnovaných dramatickým stránkám života Michela Stüelera a jeho bližních (problematické vztahy s vrchností, nucená konverze ke katolictví, vliv válečných poměrů) zde nalezneme kapitoly připomínající spíše komentovaný výčet Stüelerových příbuzných a přátel, jeho funkcí, majetku, příjmů a výdajů apod. 

A jaký život tedy dostal do vínku psavý koželuh Michel Stüeler? Popravdě mnohem dobrodružnější a těžší, než bychom u novověkého měšťana nejspíše čekali. Přestože se v něm našly též chvíle radostné, tragédie malých i velkých rozměrů byly téměř na denním pořádku – od existenčních problémů (ke konci života byl někdejší zámožný měšťan odkázán na suchý chléb se solí, šípkovou polévku a nevařený hrách) přes časté nemoci a úmrtí v rodině (většina z jeho sedmnácti dětí se nedožila dospělosti) až po nejrůznější příkoří ze strany vrchnosti, katolických kněží nebo vojáků. Nutno ovšem podotknout, že Stüeler všechny těžkosti snášel s pokorou věřícího, spatřuje v nich spravedlivý Boží trest. Ostatně jemu samotnému nebylo nic lidského cizí – rád se napil a ke svým manželkám i dětem se leckdy choval hrubě. 

Kniha Jana Kiliána nabízí dnešnímu čtenáři – nenechá-li se odradit místy suchopárným stylem a faktografickou přesyceností – nadmíru plastický obraz života obyvatel hornického města na česko-saské hranici za třicetileté války (za pozornost stojí též bohatý obrazový doprovod). Pozornost si přitom zaslouží i zajímavá osobnost našeho "průvodce" tímto v mnoha směrech exotického světa minulosti, a to i přesto (nebo právě proto?), že se nejedná o významného šlechtice, duchovního, intelektuála ani umělce, nýbrž "standardního příslušníka měšťanské společnosti první poloviny 17. století v Čechách". Michel Stüeler nejenže po sobě zanechal nevšední dílo, ale sám byl v nejednom ohledu pozoruhodnou postavou, již potkal značně barvitý životní osud a která zásluhou dvojice knih z pera Jana Kiliána nezůstane zapomenuta.

(in Půlnoční expres XI/MMXIV)

Jan Kilián: Příběh z doby neobyčejného šílenství. Život a svět krupského koželuha Michela Stüelera za třicetileté války. Vyšehrad, Praha, 2014, 1. vydání, 280 stran.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Nagy | neděle 21.12.2014 13:36 | karma článku: 6,86 | přečteno: 248x
  • Další články autora

Petr Nagy

Bída a sen

Egyptský spisovatel a filozof ALBERT COSSERY (1913–2008), žijící od roku 1945 v Paříži a přezdívaný „Voltaire od Nilu“, je u nás pohříchu neznámou postavou.

20.4.2015 v 8:00 | Karma: 7,31 | Přečteno: 395x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Arbesův portrét ve dvojím světle

Literární biografie již dlouho patří k oblíbeným žánrům nejen u nás. Také čeští čtenáři dychtivě sahají po titulech André Mauroise či Stefana Zweiga a stejné oblibě se u nich těší díla řady domácích autorů biografických románů – Františka Kožíka, Jarmily Loukotkové nebo... FRANTIŠKA VŠETIČKY. Právě Všetička je ovšem případem dosti specifickým, totiž úspěšným spisovatelem s průpravou literárního historika a teoretika. Obě tyto polohy se pak protínají v postavě Jakuba Arbesa (1840–1914), který se stal jak předmětem Všetičkovy odborné publikace s názvem Jakub Arbes (1993), tak hrdinou jeho biografického románu PŘED BRANAMI OMEGY.

13.4.2015 v 8:00 | Karma: 7,33 | Přečteno: 399x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Zeměplocha osiřelá, ale nesmrtelná

Ve čtvrtek 12. března mne stejně jako další miliony nadšených čtenářů děl sira TERRYHO PRATCHETTA zasáhla smutná zpráva hodící se spíše pro nadcházející pátek třináctého – veleúspěšný britský spisovatel a čelný představitel moderní humoristické fantasy ve svých šestašedesáti letech zemřel. Lítost nad odchodem autora, jehož knihy mne provázejí od dob středoškolských studií, nijak nezmírnily ani četné zvěsti o jeho dlouholetém zápasu s Alzheimerovou chorobou a netajeném úmyslu opustit svět vezdejší dobrovolně ještě před jejím vyvrcholením.

15.3.2015 v 13:06 | Karma: 20,79 | Přečteno: 816x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Připomenutí záslužné, avšak nešťastné

V dějinách naší literatury nalezneme celou řadu osobností, jejichž životní osudy a literární dílo upadly postupem času v zapomnění, přičemž v případě mnohých z nich lze dodat – k naší škodě. Třicet portrétů českých spisovatelů, novinářů, nakladatelů či kritiků, které potkal podobný osud, přináší kniha TOMÁŠE HEJNY s názvem POZAPOMENUTÉ OSOBNOSTI ČESKÉ LITERATURY.

27.1.2015 v 10:00 | Karma: 6,47 | Přečteno: 645x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Čtení dobré až k vzteku

Spisovatel, hudebník, historik umění a nakladatelský redaktor MILAN URZA (*1983) si za hlavního hrdinu svého prozaického debutu zvolil postavu vskutku neobvyklou – starozákonního proroka Jeremiáše (někdy též Jeremjáš).

20.1.2015 v 11:12 | Karma: 6,81 | Přečteno: 581x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fico je nadále ve vážném stavu, oznámil Kaliňák. Operace trvala pět hodin

16. května 2024  8:42

Stav slovenského premiéra Roberta Fica je nadále vážný, řekl ministr obrany Robert Kaliňák....

Slunečno a teplo se na pár dní loučí. O víkendu přijdou přeháňky i bouřky

16. května 2024  7:18

Podle předpovědi počasí má být na většině území ČR slunečno a teplo. Nicméně déšť nebo přeháňky ve...

Volal na Fica, ať jde blíž, pak začal střílet, líčí svědci atentátu

16. května 2024  7:06

Lidé, kteří stáli v bezprostřední blízkosti atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica,...

Hrajeme o lístky na finále MS v hokeji. S iDNES Premium na 3 měsíce za 49 korun

3. května 2024,  aktualizováno  16.5 7:06

Mistrovství světa v hokeji je v plném proudu a při této příležitosti přichází iDNES Premium s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 635x
věčný student, filmový nadšenec a vášnivý čtenář, milovník starých časů... zakladatel Půlnoci, stránky věnované neprávem zapomenutým umělcům dob minulých, a šéfredaktor internetového kulturního měsíčníku Půlnoční expres... pracovník Národní knihovny ČR... knižní recenzent (iLiteratura, Host, Český rozhlas 3 – Vltava (Mozaika), Tvar aj.)